România a avut parte de o recesiune tehnică și în anul 2024, arată datele revizuite publicate de Institutul Național de Statistică (INS).

Inițial, datele-semnal comunicate de INS indicau o evoluție pozitivă a economiei în primele două trimestre din 2024, cu o creștere a produsului intern brut (PIB) de +0,5% în trimestrul I și de +0,1% în trimestrul al II-lea, comparativ cu trimestrele precedente.
Ulterior, pe măsură ce instituția a primit informații suplimentare din economie, statisticile au fost recalculate. Datele semidefinitive, anunțate vineri, arată însă că PIB-ul a scăzut în primele două trimestre din 2024 cu -0,4% în trimestrul I și cu -0,4% în trimestrul al II-lea, față de trimestrele anterioare.
În aceste condiții, România a fost în recesiune tehnică și la începutul anului 2024, situație definită prin două trimestre consecutive de scădere economică.
La acea vreme, Guvernul era condus de Marcel Ciolacu, lider PSD. Datele definitive privind evoluția PIB sunt publicate, de regulă, la aproximativ doi ani de la perioada de referință.
Contextul este relevant în condițiile în care, în prezent, reprezentanți ai PSD acuză actualul Executiv condus de Ilie Bolojan de responsabilitatea pentru recesiunea tehnică consemnată la finalul anului 2025. Datele statistice arată însă că economia intrase deja într-o fază de contracție încă din perioada în care guvernarea era asigurată de social-democrați.
Amintim că România a intrat în recesiune tehnică și la finalul anului 2025. Produsul intern brut în trimestrul IV din 2025 a fost, în termeni reali, mai mic cu 1,9% comparativ cu trimestrul III din 2025. Este al doilea trimestru consecutiv de scădere, după ce și în trimestrul III PIB-ul s-a redus cu 0,2% față de trimestrul II din 2025.




