„Indiferent ce se întâmplă la moțiune mâine, miniștrii USR își vor face datoria și poimâine”, a transmis Fritz, sugerând că USR nu va abandona agenda de reforme nici în eventualitatea ieșirii de la guvernare.
Dominic Fritz acuză PSD și AUR că încearcă să împingă USR în opoziție și să blocheze schimbările începute în Guvernul condus de Ilie Bolojan. În opinia sa, votul de la moțiune este unul decisiv pentru viitorul țării.
„Fiecare parlamentar poate decide: alege ordinul șefului de partid și votează moțiunea, deși ca efect aproape imediat românii vor rămâne cu mai puțini bani în buzunare? Sau alege responsabilitatea, calea unei Românii moderne și prospere?”, a declarat liderul USR.
În mesajul său, Fritz a enumerat mai multe acțiuni recente ale miniștrilor USR, pe care le prezintă drept dovada că partidul produce schimbări reale în administrație.
Astfel:
Oana Țoiu a anunțat desecretizarea arhivelor Ministerului Afacerilor Externe din anii de după Revoluție;
Diana Buzoianu a obținut fonduri record pentru investiții în baraje, podețe și diguri, prin bugetul ANAR;
Irineu Darău a propus demiterea președintelui Autorității pentru Digitalizarea României, invocând blocaje repetate;
Radu Miruță a cerut demiterea șefei Metrorex, după pierderi estimate la 60 de milioane de euro din penalități neîncasate.
Declarația lui Dominic Fritz are și o puternică miză politică: consolidarea imaginii USR ca partid reformator, activ și pregătit să rămână la guvernare. Formula aleasă de liderul formațiunii este una categorică: „România nu se mai poate întoarce în beznă.”
Prin acest mesaj, USR încearcă să transforme votul asupra moțiunii într-o confruntare între vechea clasă politică și promisiunea unei administrații moderne, eficiente și transparente.




